e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Eyvah! Ya Doğru İnsanı Bulamazsam!

1138 Okunma — 07 Temmuz 2019 02:54
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Örneğin Gül Ayman, yalnız kalmaktan korkmaya ilk kez 20’li yaşların ortasındayken başlayanlardan. Terapiye de bu nedenle başlamış ama aradan üç yıl geçtiği halde hala bekar. “Birileri ile tanışıyorsun ya da arkadaşların tanıştırıyor. Ama ciddi bir noktaya asla gelemiyorsun ve sonunda bunun senin suçun olduğunu düşünmeye başlıyorsun” diyor sık sık.

Ayman, “Toplum, kadınlara eşimiz olmadan tamamlanamayacağımızı söylüyor. Bunun ne kadar yanlış ve cinsiyetçi olduğunu şimdi görebiliyorum. Üzerimdeki sosyal baskıyı, kendi kız arkadaşlarımın ciddi ilişkilerini gördükçe ‘Doğru birini hiç bulamayacak olma’ korkusu tüm hayatımı mahvediyor” diye de ekliyor.

İki yıldır terapi gören Tülay Sezer ise sözlerine “20’li yıllarımın çoğunu mükemmel ortağı asla bulamayacağımı söyleyerek geçirdim” diye başlıyor. Arkadaşlarının bir kısmının kendisi gibi ilişkiler konusunda çok ihtiyatlı davrandığını, kiminin evlenmeyi rafa kaldırdığını, kiminin ise doğru kişiyi bulma yolunda mücadele vermeye devam ettiğini anlatıyor. Terapistlerde danışanlarına genellikle “Mücadeleye ve arayışa devam” kodlaması yapıyor.

Sorunun toplumun geneline yayıldığını belirten Terapist Yıldız Çakar, “Kültürümüzde bekar olmanın, kişinin yaptıklarını yansıttığına, olumsuz davranışların bir sonucu olduğuna dair köklü bir inanç var. ‘Galiba yeterince iyi değilim’ sözlerini danışanlarımdan daha çok duyar oldum. Kendine karşı nefret etmeye varan bu düşünce biçimi en çok da biz terapistleri korkutuyor” diyor.

Terapistler bu yüzden, “Hepimiz bekar ve mutsuz danışanlara özellikle arkadaşlarına yatırım yapmasını salık veriyor. Sosyal ihtiyaçları karşılamanın ve kendine güvenen bir birey olarak devam edebilmenin en doğru yolu iyi arkadaşlardan geçiyor. Fiziksel dokunuşu özlüyorsanız, iyi bir arkadaşın kucaklaşması harikalar yaratıyor.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak’a göre, kadınlar yalnız yaşarken ilgilendikleri şeyler için daha fazla zamanları olurken, erkekler bir kadınlar yaşadıklarında sevdikleri şeyleri yapmak için zamanı daha iyi kullanabiliyorlar. Bu yüzden yalnızlığın özellikle kadınlara müthiş verimlilik kattığını unutmamak ve arkadaşlarına özel bir önem vermeleri gerektiğini hatırlatmak gerekiyor.

Not: Danışan isimleri değiştirilmiştir…

YASEMİN CANDEMİR

//www.instagram.com/yaseminycandemir/?hl=en

Yayın tarihi: 03.07.2019

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Eyvah! Ya Doğru İnsanı Bulamazsam!