e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Argan Yağının Saça Faydaları Nedir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

630 Okunma — 30 Aralık 2018 06:37
Argan yağı, son dönemlerde özellikle saçlar için sıklıkla tavsiye edilen bir ürün haline geldi. Argan yağının saça faydaları nedir? Argan yağı nasıl kullanılır?
avatar

Sedef

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Argan yağı nedir?
Argan yağı, anavatanı Fas olan argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. ‘Sıvı altın’ alarak da bilinen bu yağın saç ve cilt için pek çok faydası bulunuyor.

Argan yağının saça faydaları

Argan yağı bolca barındırdığı A ve E vitamini ile saçlar için harşka bir bakım ürünü olmasıyla biliniyor. Saç derisini ve saçı nemlendiren bu yağ, deyim yerindeyse doğal bir nemlendiri kaynağı. Bu özelliği ile saç kuruluğuna ve kepeklenmeye iyi geliyor. Argan yağı aynı zamanda yıpranmış saçları onarıyor, canlandırıyor ve gürleşmesine yardımcı oluyor.

Öte yandan argan yağı saç boyası kullanan kişiler için boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Mat görünen saçları kısa sürede doğal bir parlaklığıa kavuşturuyor. Saça uygulanan taramak, kurutma veya fön işlemleri sırasında kırılmaları ve dökülmeleri en aza indiriyor.

Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan yağının iki farklı kullanma yöntemi bulunuyor. Bunlardan ilki duş öncesi ikincisi ise duş sonrası uygulanıyor. Avucunuza argan yağını dökün ve saç derinizden başlayarak tüm saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Ardından nemli bir havlu ya da streç film ile saçlarınızı sarın, yarım saat bekledikten sonra doğal bir şampuan ile yıkayın.

Diğer yöntem ise şu şekilde; duş sonrası nemli saçınıza argan yağını iyice yedirerek uygulayın. Çok sürmemeye dikkat edin. Aksi halde saçlarınızın yapısı bozulabilir ve hızlıca yağlanabilir.

Saç gürleştiren Argan yağlı saç maskesi

Malzemeler:

2 tatlı kaşığı argan yağı
1 adet yumurta

Hazırlanışı:

Yumurtayı iyice çırpın ve argan yağını ekleyin. Saçınıza bu karışımı iyice yedirin ve 10 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın ve doğal bir şampuan ile yıkayın. Bu maske saçların gürleşmesine ve parlamasına yardım ediyor. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.


okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Argan Yağının Saça Faydaları Nedir? Argan Yağı Nasıl Kullanılır?