e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Bu Yılın Trendi: Destinasyon Düğünü

1348 Okunma — 13 Nisan 2019 16:25
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yüzlerce davetliyle öpüşüp tokalaşmanın sıkıntısı, akrabalar arasındaki gizli-açık çekişmeler, büyüklere ayıp olur diye yapılmasından vazgeçilen etkinlikler, üstünlük kanıtlama şovuna ve dedikodu kazanına dönüşen takı törenleri, kötü müzikler, çirkin danslar ve geriye kalan mutsuzluk, yorgunluk, bıkkınlık… Günümüz gençlerinin yeni trendi, geleneksel düğünlerin yarattığı bütün bu olumsuzluklardan kaçınmak için ‘destinasyon düğünleri’ oluyor.

Dünya çapında trend haline gelen destinasyon düğünü kavramı, çiftlerin yaşadıkları yerden uzakta, tamamen kendi arzularına göre belirledikleri etkinlik-yemek-müzik tercihleriyle ve sadece seçtikleri kişileri davet ederek yapılan düğünleri tanımlıyor. 22-35 yaş arasında olup evlenmeye hazırlanan çiftlerin yüzde 90’ı destinasyon düğünü istiyor. Çünkü böylece daha samimi, yakın akraba ve arkadaşlarından oluşan bir davetli topluluğunun eşliğinde, gerçekten eğlenebileceklerini ve en önemlisi başkalarını değil kendilerini mutlu edebileceklerini düşünüyorlar.

Diğer trend ise uzun hafta sonu düğünü

Perşembe gününden pazar gününe kadar devam eden bu düğünlerin programı şu şekilde oluyor; perşembe günü seçilen lokasyona ulaşılıyor ve yerleşiliyor. Cuma günü happy hour ile başlıyor, akşam davetlilere hoş geldin yemeği veriliyor. Bu hoş geldin yemekleri çiftin bütçesine göre ya kendileri tarafından karşılanıyor ya da amiyane tabirle Alman usulü dediğimiz herkesin kendi yemeğini ödediği şekilde gerçekleşebiliyor. Cumartesi düğün hazırlıkları tamamlanıyor ve düğün yapılıyor. Pazar günü sabah hep birlikte kahvaltı yapılıyor, herkes geri dönüyor. Çiftler genellikle buradan direkt balayına gidiyorlar.

İyi bir düğünün 6 kuralı

1- Her şeyden önemlisi lokasyon. Lokasyon belirlemeden dekor belirlemeyin.

2- Destinasyon düğünü istiyorsanız mutlaka profesyonel bir ekiple, özellikle organizasyon firmasıyla çalışın ki en güzel gününüz kâbusa dönmesin. Hatta firmayı en başta belirleyin, böylece mekâna da birlikte karar verebilirsiniz.

3- Eğer kafanız karışıksa önce kendinize bir renk ve sonra bir çiçek belirleyin. Sonrasında işiniz kolaylaşacaktır çünkü davetiyeden düğün detaylarına kadar her ayrıntı aslında bu iki şey çerçevesinde şekillenecek.

4- Gece çalınacak müzik çok önemli. Beğendiğiniz DJ ya da müzik grubu ile önceden iletişime geçip takvimlerine girmeye çalışın. Giriş-çıkış ve ilk dans müziklerinizi mutlaka belirlemiş olun, son dakikaya bırakmayın.

5- En doğru fotoğrafçıyı seçin. Karar vermeden önce fotoğrafçının yaptığı işleri araştırın, sosyal medyada gözlemleyin ve mutlaka yüz yüze tanışın. Eğer enerjiniz tutmazsa maalesef en iyi bir fotoğrafçı dahi gelse başarısız fotoğraflarla karşılaşabilirsiniz.

6- Herkesi mutlu etmeye çalışmayın çünkü bu sizin geceniz ve konuklarınızın sizi mutlu etmesi gerekir, sizin onları değil. Tabii ki davetlileri de düşünün ama öncelik hep sizin olsun.

Yayın tarihi: 03.01.2019

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bu Yılın Trendi: Destinasyon Düğünü