e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Hintli Kadınların Güzellik Formülleri ve Sırları

556 Okunma — 13 Nisan 2019 14:32
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ancak son yıllarda, organik, çevre dostu ürünlere doğru büyük bir değişim yaşanıyor. ABD’nin ‘Kalıcılık Piyasası Araştırması’na göre, küresel doğal ve organik kişisel bakım pazarının 2024 yılına kadar yaklaşık 22 milyon dolar değerine ulaşması bekleniyor.

Doğal ve organik cilt bakımının, başta Hindistan olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinde kökleri var. Hindistan’daki birçok kadın için, cilt bakımı sadece bir krem veya yüz yıkamadan çok daha fazlası, adeta yaşam tarzı.

Bu yazıda Hindistan kökenli kadınların zamana göre test edilmiş formüllerini paylaşacağım. Dikkatle okuyun ve saklayın derim…

Güzellik içten dışa doğru başlar

Ranavat Botanics’in kurucusu Michelle Ranavat, Hintli kadınların ciltlerine ne sürdükleri kadar, ne yediklerine de dikkat ettiklerini anlatarak başlıyor sözlerine. İyi beslenmekten iyi uyumaya, hatta stres düzeylerini düşük tutmaya kadar her şeyin daha geniş bir güzellik anlayışıyla gerçekleştiğini açıklıyor.

Bu tam daire yaklaşımı, binlerce yıldır Hindistan’da insanlar tarafından kullanılan bir tıp sistemi olan ve zihin-beden bağlantısını inceleyen ayurvedanın da ta kendisi.

Hindistan cevizi yağı ve zerdeçal

Hint güzellik ritüellerinde, ham, genellikle organik malzemelerden yapılan doğal ilaçlar oldukça yaygın. Hint bakım markası Aavrani’nin kurucu ortağı Nina Davuluri’nin hayatında hindistancevizi ve zerdeçalın büyük önemi var. “Anneannem her gün saçlarıma hindistancevizi yağı sürerdi. Annem her akşam bana ve kız kardeşime zerdeçal maskesi yapardı” diyor. Davuluri, bu ürünlerin sadece cilt güzelliği için değil, endişe ve stresi bedenden atmak için uygulandığını da belirtiyor. Hindistan’daki farklı bölgeler, farklı doğal bileşenlerini kullanan insanlarla dolu ve onlar benzersiz güzellik ritüellerine sahipler.

Davuluri’nin belirttiği zerdeçal, hem sindirim sistemi hem de cilt sağlığı için faydalı. Zerdeçalın, hiperpigmentasyon yaparak cilt tonunu düzeltmeye, yara izlerinin onarımına yardımcı olabileceği dermatologlar tarafından da kabul ediliyor.

Hint doğal güzellik bakımlarında kullanılan bir diğer popüler bileşen ise gül suyu. Mumbai merkezli bir makyaj sanatçısı olan Namrata Soni, haftada en az bir kez yüzüne gül suyu ve sandal ağacı tozu karışımı uyguluyor. Saçlarını gürleştirmek için ise formülü; her gün hindistancevizi ve ebegümeci sürmek. Bu iki bitkinin yağı, saçları güneşten korumakta da etkili.

YASEMİN CANDEMİR

//www.instagram.com/yaseminycandemir/?hl=en

Yayın tarihi: 10.04.2019

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Hintli Kadınların Güzellik Formülleri ve Sırları