e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

MikroFUE Tekniğiyle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

569 Okunma — 13 Nisan 2019 14:55
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Saç dökülmesi genetik ya da çevresel faktörler nedeni ile genellikle kafa derisinin ön tarafında veya tepe bölgesinde ortaya çıkan bir sorundur. Kafa derisinin arka bölümündeki saçlar testosterona duyarsız olduğu için bu bölgedeki saçlar kalıcıdır yani farklı bir sağlık problemi olmadığı sürece dökülmez.

Saç ekiminde kafanın arka tarafındaki kalıcı saçlar ön ve tepe bölgesine ekilerek gerçekleştirilir. Saç ekim işlemi kalıcı bir işlemdir yani ekilen saçlar ilerleyen zamanlarda dökülmez. Saç ekim işleminde saçlı bölgeden alınan saç köküne greft denir. Mikro greft ise saç kökü ile birlikte alınan saç kökünün daha küçük olması durumudur. Buna mikroFUE tekniği de denir.

MikroFUE tekniği nasıl uygulanır?

MikroFUE tekniğinde 0,5 mm ile 0,8 mm boyutunda küçük delikler açılır. Başın arka tarafındaki greftler alınarak saçın ön ve tepe bölgesine ekilir. Yaklaşık olarak 3.000 ile 4.000 arasında greft alınabilir. Alınan bu greft sayısı yaklaşık olarak toplam 7.000 ile 12.000 arasında saç kökü oluşmasını sağlar.

Saç ekimi operasyonuna başlanırken kafadaki saçlı deri eter sıvısı ile lokal olarak uyuşturulur. Lokal olarak uyuşturulma işleminden sonra saç ekimi yapılacak olan bölgeye alınan greft sayısı kadar delik açılarak saç kökleri ekilir. MikroFUE tekniği ile saç ekim işlemi dikişsiz, kesisiz, ağrısız, sızısız, kolay bir işlemdir.

MikroFUE tekniği ile saç ekimi yaklaşık 6 saat sürebilir. Operasyon lokal anestezi altında yarı oturur bir pozisyonda gerçekleştirilir. Bu işlem yapılırken sürekli aynı pozisyonda kalınmasına gerek yoktur. Saç ekim işlemi boyunca hastalar rahatlıkla müzik dinleyebilir, televizyon izleyebilir, tablet kullanabilir, hatta kitap okuyabilirler. Bir takım ihtiyaçları gidermek için kısa molalar verilebiliyor.

MikroFUE tekniği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

MikroFUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrasında hasta 2 – 3 gün içinde kendisini çabucak toparlayarak herhangi bir zaman kaybına uğramadan iş ya da özel hayatına dönebiliyor.

MikroFUE tekniği ile doğal saça en yakın bir tasarım elde edilebiliyor. Daha önceden saç ekim operasyonu geçirmiş, fakat saçlarının görünümünü doğal bulmayan hastalar da aynı şekilde MikroFUE tekniğinden faydalanabilir. Saçlı derideki kırık, saç kıran gibi herhangi bir sebepten oluşan boşluklar da aynı şekilde giderilebilir. MikroFUE tekniği ile saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan her yaş grubundan insana rahatlıkla uygulanabilir.

Saç dökülmesi ve saç ektirme gelişen teknoloji sayesinde artık sorun olmaktan çıkmış durumda. Siz de saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşıyorsanız alanında uzman bir plastik cerraha giderek saç ekim işlemi yaptırabilirsiniz.

Kaynak: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk

Yayın tarihi: 29.03.2019

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

MikroFUE Tekniğiyle Saç Ekimi Nasıl Yapılır?