e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Çözülmeyen Cinsel Problemler Diyabete Sebep Olabilir

1381 Okunma — 22 Haziran 2019 03:22
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sertleşme kaybı, peniste azalan ‘fit’lik, cilt altı lezyonları, eğrilik, meni sıvısında değişimler, ciltte kızarıklık, döküntü ve idrar şikayetleri mutlaka araştırılması ve tedavi edilmesi gereken uyarı işaretleridir. Bu şikayetler ilişkide sorunlara neden olabilir ve çözülmediği takdirde çok daha ciddi sonuçlar yaratabilir. 

İdrar sorunları erkeği sadece cinsellikten uzaklaştırmaz. Bu sorun ciddi bir enfeksiyona hatta prostat kanserine işaret edebiliyor. Cinsel istek olmadığında sertleşme kalitesi düşüyor, boşalma süresi değişiyor. Sertleşme kalitesinde hafif bir azalma zamanla ciddileştiğinden sorunu başında tedavi etmek daha kolay oluyor.

Sorun en başında tedavi edilmeli

Erkeklerin cinsellikte karşılaştığı sorunlar için mutlaka erken tedavi yöntemine başvurulması gerekiyor. Sertleşme kaybı, peniste azalan ‘fit’lik, cilt altı lezyonları, eğrilik, meni sıvısında değişimler, ciltte kızarıklık, döküntü ve idrar şikayetlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Sertleşmeyi sağlayamamak da sertleşme sağlansa bile bunu sürdürememekte ciddi problemler ve farklı organik nedenlerle oluşabiliyor. Örneğin sabah sertleşmelerinin azalması hormonsal bir soruna, sertliğin azalması ise damarsal bir soruna işaret edebiliyor. Bu yüzden sertleşmenizin derecesine, sertleşme sorununun cinsellikte hangi aşamada oluştuğuna, ne zaman süredir bu sorunu yaşadığınıza dikkat etmeniz gerek. Sertleşme kalitesinde hafif bir azalma zamanla ciddileştiğinden sorunu başında tedavi etmek daha kolay oluyor. 

Kas yapısı fit gözükmeyi belirliyor

Peniste bulunan kas yapısı penisin sertleşme sırasında ne kadar fit gözüktüğünü belirliyor. Bu kaslarda yaşlanma, hareketsizlik, hormonsal değişimlerle meydana gelen zayıflama hem sertleşme kalitesini hem de boşalma süresini olumsuz etkiler. Bu nedenle eskisine göre sertleşmede penisiniz daha az “fit” gözüküyorsa mutlaka kas yapınızı kontrol ettirin. 

Peyronie en çok 40 yaş üzerini etkiliyor

Peyronie hastalığı 40 yaş üzerindeki erkekleri etkiliyor. Bu durum ileri dönemde peniste eğrilik yaratıyor. Başlarda ilaç tedavisine yanıtı olan bu sorun zaman geçtikçe ancak ameliyatla tedavi edilebiliyor. Bu nedenle penisinizi kendi kendinize muayene ettiğinizde elinize mercimek-leblebi büyüklüğünde cilt altı lezyonları geliyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.

İlerleyen penis eğriliğinde sertleşme sırasında şiddetli ağrı veya pozisyonel sıkıntılar oluşabiliyor. Eğriliğin derecesine göre tedavi seçenekleri bulunuyor.

Meni rengi değişimine dikkat

Meni hacmi yaşlanma sürecindeki hormonsal değişimlerle azalabilirken, bu sıvının ilişkide gelmemesi orgazmik hislerin varlığında mesaneye doğru geri boşalma sorununa işaret edebilir. Yine bazı enfeksiyonlarda meni rengi değişebilir. Bazı sağlık sorunlarında menide kan da görülebilir. Bu nedenle meni sıvısındaki değişimlere karşı dikkatli olun.

Penis veya testisleri çevreleyen skrotum kesesinde oluşan döküntüler, kaşıntı, kızarıklık, siğil veya ağrılı cilt lezyonlarının da hızla araştırılması gerekiyor. Alerjik reaksiyonlar kadar cinsel yolla bulaşan hastalıkların ilk belirtileri olabilir. Yine testislerde fark edebileceğiniz kitlelere karşı da dikkatli olun ve vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurun. İdrar yaparken yanma-sızı-ağrı, kesik kesik idrara çıkma, sık sık idrar ihtiyacı duyma, gece sık idrara kalkma prostat sorunlarında en sık görülen belirtilerdir. Bu şikayetler olası bir prostat enfeksiyonuna, prostatın iyi huylu büyümesine veya prostat kanserine işaret edebilir. Ürolojik muayene, PSA (prostat spesifik antijen) tetkiki ve gerektiğinde ileri görüntüleme ile sorununuzun nedeni bulunmalı. Prostat sorunlarının ilerleyen dönemde cinsel performansı da düşürdüğünü unutmayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Çözülmeyen Cinsel Problemler Diyabete Sebep Olabilir