e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Yaşlanmayı Geciktirmenin 6 Yolu

595 Okunma — 24 Haziran 2019 18:18
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

1-GELİŞİGÜZEL KREM KULLANMAYIN

Nemlendirici, anti-aging, gözaltı kremleri gibi bir kozmetik ürün kullanacaksınız mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız. Annenizin, kardeşinizin ya da arkadaşınızın kremini kullanmayın, kozmetik mağazalarından gelişigüzel krem almayın. Eğer cildiniz kuruysa ve yağlı ciltler için bir krem kullanıyorsanız cildiniz daha da kuruyup erken yaşlanabilir. Aksi durumda yağlı bir cildiniz var ve yağlı bir krem kullanıyorsanız cildiniz daha da yağlanır. Bu nedenle mutlaka bir dermatologa danışmalısınız.

2-SİGARA CİLDİNİZİ KIRIŞTIRIR

Sigara cildin elastikiyet kaybına neden olur, ciddi anlamda cilt düşmanıdır. Sigara içmek cildin kırışmasına ve sarkmasına yol açar. Hem sağlığınız hem de cildiniz için sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz. Sigaranın miktarı cilde zararı konusunda önemli değil, ne kadar çok sigara içiyorsanız o kadar zararlıdır ama gün içerisinde içilen tek bir sigara bile cildi yaşlandırmak için yeterlidir.

3-UYKUNUZU DÜZENE SOKUN

Düzenli uyku, sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanın olmazsa olmazıdır. Düzenli uyuyan, uykusunuz almış dinlenmiş kişilerde cilt daha sağlıklı görünür ve yaşlanma daha geç olur.

4-CİLT BAKIMLARINIZA DİKKAT EDİN

Alalade bir yerde cilt bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, peeling ve kimyasal işlemlerin mutlaka doktor kontrolü altında yapılması gerekir. Dermotologunuza danışarak aksatmadan doğru yerlerde cilt bakımınızı yaptırabilirsiniz.

5-YANLIŞ DİYETLER CİLDİ YAŞLANDIRIYOR

Sağlıklı, canlı bir cilt için doğru ve dengeli beslenmek çok önemli bir faktördür. Yapılan diyetler, cilt, saç ve tırnak sağlığı açısından önemlidir. Çünkü bu yanlış diyet dönemlerinde aşırı zayıflama, yetersiz ve dengesiz beslenme, cildin soluk ve donuk görünmesine yol açabilir, erken yaşlanmaya neden olabilir.

Diyetinizi mutlaka diyetisyen gözetiminde yapmalısınız. Aşırı şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Şekerli ve yağlı yiyecekler hormonal dengeleri bozarak, cildin yaşlanmasını yol açabilir.

6-GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

Cildin yaşlanmasına neden olan en büyük dış faktör güneştir. Güneş hasarı cildi en çok yaşlandıran sebep olarak bilinir. Özellikle 25 yaşa kadar alınan yoğun güneş, 40’lı yaşlardan sonra hem kırışıklık hem de lekelenme olarak bize geri döner. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için sadece yazın değil, kışın da güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yaşlanmayı Geciktirmenin 6 Yolu