e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı

973 Okunma — 26 Eylül 2019 22:04
2000’li yılların başında internet tarayıcıları arasında en çok kullanılanlardan biri olan Firefox eski günlerine kavuşabilmek için sağlam adımlar atıyor. Rakiplerinden Opera‘nın kendi VPN hizmeti bulunuyor. Mozilla da bunun için bir karşı atağa kalktı. Firefox Private Network adlı VPN hizmeti ile Mozilla Vakfı da yenilikçi yaklaşımlar ile kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen internet tarayıcısı ünvanına tekrar sahip olmak istiyor.
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni VPN hizmeti: Firefox Private Network
Mozilla Vakfı hayata geçirdikleri Firefox Private Network adlı VPN hizmeti ile özellikle kullanıcı gizliliği konusuna odaklanmış. Firefox eklentisi olarak yayınlanan VPN hizmeti sitelerin ve reklam verenlerin tarayıcı üzerinden bilgilerinizi kaydetmesini engelleyen bir sisteme sahip. Bu sayedeGoogle Analytics, Yandex Metrica gibi hizmetlerin sizin ne tür sitelerde gezdiğinizi, bir sitede ne kadar zaman harcadığınızı öğrenmesi zorlaşacak.Firefox Private Network eklentisi şimdilik Beta sürümü ile yayınlandı. Yakın zamanda kararlı sürümün de çıkacağını belirten Mozilla Vakfı, yeni başlattıkları Test Pilot adlı program ile ileride Firefox dışındaki tarayıcılara da benzer hizmetlerini vereceklerini duyurdu.

Başarılı VPN servislerinde olduğu gibi Firefox Private Network de IP adresinizi 3. parti yazılımlardan koruyarak daha güvenli internet deneyimi yaşamanıza olanak sağlıyor. Örneğin herhangi bir WiFi ağına bağlandığınızda bu VPN hizmetini kullanırsanız yaptığınız işlemler ağdaki kötü niyetli kullanıcılar tarafından tespit edilemeyeceği için güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceksiniz.

Firefox Private Network hizmeti dünyadaki en büyük CDN ve DNS servisi olan CloudFlare tarafından sağlanmaktadır. CloudFlare tarafından bilgilerin toplanacağını düşünenler için Mozilla hangi verileri toplayabileceğini ve ne kadar saklayabileceğini detaylı bir şekilde belirten sözleşme olduğunu belirtti.

Şimdilik sadece Amerika’da test edilebilen ve yalnızca bilgisayarları destekleyen Firefox Private Network hizmetini ilerleyen zamanda diğer ülkelerde de yayınlanması bekleniyor.

İleride mobil kullanıcılar için de hizmete gireceğini belirten Mozilla, bu hizmetin sürdürülebilir olması için sonraki aşamalarda ücretli olarak sunacaklarını belirtti.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Mozilla yeni VPN hizmeti için testlere başladı