e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Uzun ve Başarılı Hayatın Sırrı: Mutluluk

479 Okunma — 13 Nisan 2019 15:02
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir birey sevinç, neşe, umut, coşku, kararlılık ve güven gibi duyguları sık yaşıyorsa; öfke, kaygı, nefret, pişmanlık, acı ve çaresizlik gibi duyguları daha az yaşıyorsa ve genel olarak yaşamından memnunsa o kişi ‘mutlu’ olarak nitelendiriliyor.

Mutlu insanlar başkalarına zarar vermiyor

Hepimiz yaptığımız eylemlerin nihayetinde mutluluğa ulaşmak isteriz. Hiç kimse sabah uyandığında, “Bugünüm öfkeli, kaygılı ve stresli geçsin, acılarla uğraşayım” diye düşünmez. Doğamız gereği mutluluğa odaklı olarak yaşarız. Mutluluğun neden önemli olduğu konusuna gelecek olursak; mutlu olmak başlı başına bir avantajdır.

Bugün mutluluk üzerine yapılan araştırmalar, mutlu insanların daha uzun yaşadığını, daha sağlıklı olduklarını, iş yaşamında daha üretici ve verimli olduklarını ve daha başarılı olduklarını ortaya koymuştur. Bunların dışında mutlu insanlar diğer insanlar tarafından daha çok sevilir ve evliliklerinden daha yüksek doyum alırlar. Belki de en önemlisi, mutlu insanlar diğer insanlara zarar vermezler, saldırganlık düzeyleri düşüktür.

Mutluluk en iyi ilaçtır

Mutluluk zaten sağlıklı olmak demektir. Bu anlamda mutlu olmak hem fiziksel sağlığımızla hem de ruh sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Bunun için de ‘mutluluk en iyi ilaçtır’ deniyor. Psikoloji alanında, mutlulukla aynı anlamda kullanılan ‘psikolojik iyi oluş’ diye bir kavram var. ‘Psikolojik iyi oluş’ ruh sağlığı yerinde insanlar için kullanılıyor. Yani mutlu insan ‘ruh sağlığı yerinde insan’ diyebiliriz.

Mutsuzluk, mutluluğun kıymetini anlamamızı sağlıyor

Mutluluk dediğimiz zaman, aslında sürekli gülerek gezen ve aşırı neşeli insanları kastetmiyoruz. Bu durum mutluluğun duygusal yönüyle ilişkilidir.  Ancak mutluluk sadece bundan ibaret değildir. Mutluluk bir karakter halidir ve daha derin bir şeydir. Yaşanan hazzı ve acıları okyanus yüzeyindeki dalgalara benzetebiliriz. Yüzeyde fırtınalar koparken, okyanusun derinliklerinde çok derin bir dinginlik söz konusu olabilir.

Yaşam süreci içinde mutsuz olduğumuz zamanlar da mutlaka olacaktır ancak genel duruma bakmamız lazım. Genel olarak mutlu muyuz ya da mutsuz muyuz? Önemli olan bu. Mutsuz olduğumuz zamanlar da mutluluğun kıymetini daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Uzun ve Başarılı Hayatın Sırrı: Mutluluk