e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Aşırı Kilo Kısırlığa Sebep Olur mu?

427 Okunma — 05 Mayıs 2019 20:28
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kişinin günlük harcadığı enerjiden daha çok vücudunda yağ birikmesi sonucu veya boyu ile kilosu arasındaki aşırı fark obeziteye sebep oluyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de kadınların %42’sinin, erkeklerin ise %21’inin obezite sebebiyle kısırlıktan etkilendiğini kanıtlıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için obezite büyük bir problem haline geliyor.

Aşırı kilo hormonların dengesini bozuyor

Aşırı kilo, kadınların hormonları üzerinde çok etkili. Öncelikle östrojen dengesini bozuyor ve yumurtlama konusunda sorunlara yol açıyor. Metabolizma aşırı kilodan negatif etkileniyor ve adet düzensizliklerine sebep oluyor. Yumurtlama problemleriyle birlikte gebelik oldukça zor hale geliyor.

Obezite, erkek kısırlığının da en büyük sebeplerinden biri. Aşırı kilonun sperm kalitesine olumsuz etkisi var. Kilo sebebiyle erkek hormonları da zarar görüyor, testosteron azalıyor. Bu sebeplerle, aşırı kilo sorunu çocuk yapmak isteyen çiftler için aynı zamanda kısırlık problemine dönüşüyor.

Tüp bebek tedavisi de aşırı kilo ile zorlaşıyor

Kısırlık sebebiyle, tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne baba adayları için de kilo önemli bir etken. Aşırı kilo, tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarını oldukça düşürüyor. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hastaların fazla kilo sorunundan kurtulmaları ve sağlıklı beslenmeleri tavsiye ediliyor. Sadece aşırı kilo sorununun giderilmesiyle birlikte bile, tüp bebek tedavisine gerek kalmadan kısırlık önlenebiliyor, doğal yollarla gebe kalma oranı artıyor. Yine de gerek duyulması halinde, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen adayların, aşırı kilo probleminden kurtulması gerekiyor. Kilo problemi tüp bebek tedavisinin uzamasına sebep oluyor.

Aşırı kilonun gebeliğe engel olan çok önemli bir faktör olması gibi, aşırı zayıflık da yine hormonal dengeyi bozuyor ve kısırlığa sebep olabiliyor. Gebelik şansının artırılması için sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi ve ideal kilonun korunması büyük rol oynuyor. 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Aşırı Kilo Kısırlığa Sebep Olur mu?