e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Doğum Sonrası Deformiteye Karşı ‘Anne Estetiği’

484 Okunma — 20 Mayıs 2019 20:51
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gebelik sayısı arttıkça deformasyonlar kalıcı hale geliyor

Hamilelik ilerledikçe karın duvarı öne doğru genişler. Karın kasları hem gevşer, hem de yanlara doğru birbirinden ayrılır. Doğum gerçekleştikten sonra deri ve kaslar eski hallerine dönmek için değişimler geçirir. Hamilelik sayısı arttıkça dokulardaki ve kaslardaki bu değişiklikler kalıcı hale gelir. Sonuç ayrılmış karın kasları ve sarkmış bir karın olur. Doğum sonrası annelik hormonları vasıtasıyla süt bezleri gelişir, memeler büyür. Emzirme süreci bitene kadar da bu şekilde kalır. Emzirme bitince hormonlar da normale döner ve süt bezleri küçülmeye başlar. Sıklıkla meme eski haline dönmez, bazen sarkma bazen de hem sarkma hem de hacim kaybı ortaya çıkar. 

Karın ve meme estetiğinin aynı anda yapılması estetik etkiyi artırır

Eğer yeterince meme dokusu varsa proteze gerek kalmadan diri ve estetik memeler elde etmek mümkündür. Yeterli doku yoksa dikleştirme ve protez aynı anda yapılır. Her iki ameliyatta da meme ucunun çevresinde ve aşağıya doğru inen, uçan balona benzeyen bir iz kalır. Ameliyat sonrasında 3 hafta kadar özel bir sutyen korse giyilir. Annelik estetiğinin diğer bir bileşeni elbette karın germe ameliyatıdır. Önde, her iki leğen kemiği çıkıntısı arasında uzanan bir iz ile yapılan bu ameliyatta göbek deliğinin altındaki sarkmış, çatlamış tüm doku çıkarılır. Karın kaslarındaki ayrılma onarılır. Karın dokusu gerilir ve yeniden göbek deliği yapılır. Bu ameliyatta da 3-4 hafta özel bir korse giyilir. Bu iki ameliyatın aynı anda yapılması birbirinin etkisini arttırır.

Ameliyat için emzirme bittikten sonra en az 6 ay geçmeli

Ameliyata engel bir rahatsızlığı olmamak şartıyla, göğüslerinde ve karnında deformiteler olan tüm kadınlar bu ameliyatı olabilir. Her şeyden öte adayın bundan sonra bir hamilelik istemediğinden emin olması gerekmektedir. Zira yeni bir hamilelik süreci deformasyonları başa alabilir. Bunun yanında emzirmenin sonlandırılmasından sonra ameliyat için en az 6 ayın geçmiş olması gerekmektedir. Diğer bir deyişle meme ve karındaki deformitenin oturmuş olması gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki 10 gün çok önemlidir. Bu süre zarfında ağır kaldırılmamalı ve çok fazla fiziksel aktivitede bulunulmamalıdır. Bu nedenle çocuğun bakımı başta olmak üzere işlere yardımcı olacak birilerinin olması şarttır. Daha sonra hafif yürüyüşlere başlanabilir. Üçüncü haftanın sonunda normal hayata dönülür. Ağır sporlar için beşinci haftanın beklenmesi önerilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Doğum Sonrası Deformiteye Karşı ‘Anne Estetiği’