e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Yüksek Topuklar Duruş Bozukluğuna Neden Oluyor

1043 Okunma — 10 Haziran 2019 01:10
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ayağa uygun olmayan ayakkabılar ayakta deformasyona yol açabiliyor. Özellikle kadınlar şıklıklarından vazgeçmek istemedikleri için uygun olmayan ayakkabılar tercih edebiliyor. Biz ayağımızı rahat ettirmek için değil, kamufle etmek, boy ve bacakları uzun göstermek için rahatsız ayakkabılar giyiyoruz. 

Ayakkabılar rahat olmalı

Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ayakkabının rahatlığı olmalıdırç Yaz aylarında da sıcaklık faktörüyle ayağımızı yerden korumak için yumuşak tabanlı sandaletler tercih etmemiz çok önemli. Özellikle çocukluk çağlarında çocukların ayaklarının küçük olması için, küçük ayakkabılar giydiriliyor. Oysa ayakkabının bir tane fonksiyonu vardır. O da insanın ayağını yerdeki tehlikeden korumaktır. Normal bir ayak için ideal ayakkabı yumuşak, rahat, ayağı sıkıp zarar vermeyen ayakkabılardır.

Yüksek topuk duruş bozukluğuna neden oluyor

Özellikle kadınların çok sık tercih ettiği topuklu ayakkabılar, duruş bozukluğu yapabiliyor. Yüksek topuk insanın dengesini ve duruşunu bozar. Ayak bileği burkulmaları, bunun peşinden gelecek kırıklar, bel ağrıları, diz ağrıları yapar. Topuk ne kadar yüksek olursa, duruşunuz yokuş aşağı olur. Bu da leğen kemiğinde bir takım değişikliklere neden oluyor ve bel bölgesine aşırı yük bindiriyor. Bunun sonucunda diz ve bel ağrıları ortaya çıkıyor. Hoş gözüküyor ancak bedeli var.

Dar ayakkabılar nasır sebebi

Ayakta oluşan nasırı herkes bir hastalık olarak zannediyor. Ancak nasır çok basittir. İki sert cisim arasında derinin kalınlaşması ve kalan derinin kendini koruma mekanizmasıdır. Nasırın çoğu sebebi dar ayakkabıdır. Parmakların birbirine sürtmesi, ayakkabıyla kemiğin arasında sıkışan derinin kalınlaşmasıdır. Ayağınızda bir yerde vuruk, nasır varsa o zaman sorun ayağınızdan çok ayakkabınızdadır. Çünkü herkesin ayağı farklı ama ayakkabılar fabrikasyon üretiliyor.

Özellikle şeker hastaları ağrıları hissetmediği için rahatsız ayakkabılarda büyük sorunlara yaşayabiliyor. Şeker hastaları gibi ağrıyı hissetmeyenler varsa ayakkabının vuruğunu da hissetmiyor. Sonrasında da ayağında yarayla karşılaşıyor. Buna doktorlar bile bazen damar bozulması diyebiliyor ama bunların çoğu vuruk yarası. Şık bir ayakkabı sevgisi, ayak kaybına kadar gidebiliyor. Bunlara rağmen bu ayakkabılar hala giyilmeye devam ediyor, böyle bir kültür var ve bu devam ediyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Yüksek Topuklar Duruş Bozukluğuna Neden Oluyor