e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

Facebook, Android'e Rakip Olarak Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor.

1286 Okunma — 20 Aralık 2019 21:19
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal medyanın en büyük ismi Facebook, sürpriz işletim sistemi hamlesiyle gündeme geldi. Şirket kendi işletim sistemini geliştirerek Android’e olan bağımlılığını ortadan kaldırmaya çalışıyor.

“GoogLe İmparatorluğun sonumu geliyor, sözleri sosyal medyada çalkalanıyor.” GoogLe Taht’ının sallanması sonunun gelmesinin habercisimi ?

Gelen bilgilere göre, Facebook kendi işletim sistemini geliştirmek için kollarını sıvadı. Google gibi diğer teknoloji devlerinden kurtulmak için, Facebook kendi işletim sistemini (OS) geliştiriyor.

Gelecekte, Facebook’un Oculus ve Portal cihazları gibi donanım ürünlerinin işletim sistemi üzerinde çalışabileceğini söyledi, Facebook yöneticisi Ficus Kirkpatrick.

Projenin başında eski Microsoft çalışanı Mark Lucovsky yer alıyor. Lucovsky, Windows NT çekirdeğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştı. Ayrıca konusunda uzman farklı firmalardan da destek alınacak.

İşletim sistemi sıfırdan oluşturulacak ve proje Mark Lucovsky Tarafından Yönetilecek. Facebook, işletim sisteminin ne zaman gelebileceğini veya ilk önce hangi ürünleri kullanacağını belirtmedi.

Bu, Facebook‘un kendi işletim sistemini geliştirmeyi ilk kez düşündüğü zaman değil. Facebook bir zamanlar Home için özel bir işletim sistemi prototipi geliştirdi ancak sonuçta Android kullanmaya karar verdi.

Facebook‘un şu anki işletim sistemi çalışması, şirketi kendine yeterli kılmak için daha büyük bir çabanın parçası. Facebook‘un artırılmış ve sanal gerçeklik başkanı Andrew Bosworth, “Gelecek nesiller için bize gerçekten yer ayırmak istiyoruz” dedi. “Bunun olmasını sağlamak için pazar veya rakiplere güvenebileceğimizi düşünmüyoruz. Ve böylece kendimiz yapacağız.”

Facebook ayrıca hala beyin bilgisayar arayüzü üzerinde çalışıyor. Bir mühendis, Facebook‘un teknolojiyi buzdolabının boyutundan elinize uyacak bir cihaza küçültdüğünü söyledi. Teknolojinin herhangi bir tüketici ürününe ulaşması beş ila 10 yıl daha sürebilir. Bu arada, Facebook, insanların Eylül ayında edindikleri CTRL-laboratuarları tarafından geliştirilen teknolojiye benzer şekilde, insanlara kol bandı takmalarını ve beyin sinyalleriyle ilişkilendirilen spesifik hareketleri öğrenmelerini gerektiren bir çeşitlilik geliştirebilir.

Facebook, Siri ve Alexa‘ya benzer bir ses yardımcısı geliştiriyor. Şirket, asistanı eğitmek için Bing’in Bing’in arama motorundan veri lisanslaması için bile konuştu. Bu çalışmanın çoğu, Facebook’un AR gözlükleri gibi, bu ve diğer ürünler üzerinde çalışacağı Burlingame, Kaliforniya’da inşa edilen yeni 770.000 metrekarelik kampüsünde gerçekleşecek.

Güncelleme 19/12/2019 15:05 Facebook‘un başlangıçta belirtildiği gibi beyin kontrollü bir arayüz değil, beyin bilgisayar arayüzü üzerinde çalıştığını netleştirmek için güncellendi. Bir Facebook sözcüsü, “bu çalışmanın odağı AR gözlükleri için neyin gerekli olduğuna odaklanıyor. Şu anda diğer şirketlerle ortak olmayı ve AR için özel bir işletim sistemi oluşturmayı da içeren tüm seçeneklere bakıyoruz.”

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Facebook, Android'e Rakip Olarak Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor.