e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

267 Milyon Facebook Kimliği İnternete Saçıldı

1065 Okunma — 20 Aralık 2019 16:57
Facebook sosyal ağının neredeyse yüzde 10’una denk gelen büyük veri sızıntısı kullanıcıların isimlerini ve telefon numaralarını şifresiz bir şekilde erişime açık hale getiriyor.
267 Milyon Facebook Kimliği İnternete Saçıldı
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook kullanıcıları tekrar açığa çıktı. Bugün, Comparitech web sitesinde yayınlanan bir raporda, 267 milyon Facebook kullancısının kullanıcı adını, isimlerini ve telefon numaralarını şifresiz bir şekilde barındırıyor. Güvenlik araştırmacıları sızıntının kaynağını bulabilmek için çalışıyor.

Comparitech, verilerin yasadışı bir işleminden gelebileceğine inanan güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko ile işbirliği yaptı.

Diğer taraftan veri sızıntısının Vietnam kaynaklı suç şebekeleri tarafından yapıldığına dair kanıtlar var. Araştırmacılar verilerin herkese açık Facebook profillerinden de elde edilmiş olabileceğini düşünüyor. Facebook henüz konu ile ilgili açıklama yapmadı ancak uzmanlar Gizlilik menüsünden paylaşım seçeneklerinin kısıtlanmasını tavsiye ediyor.

Araştırmacı, geçen yıl telefon numaralarına erişimin kısıtlanmasından önce bilgilerin Facebook’un geliştirici API’sinden çalınabileceğini söyledi. Diğer bir olasılık ise API’nin hiç kullanılmaması ve bunun yerine verilerin güvenli olmayan profil sayfalarından kazınmasıdır.Web sayfalarını çalıştırmak için daha sonra bir veritabanına taşınan verileri toplamak için botlar kullanır. Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinde’de ilgili sorunlar var, çünkü genellikle bot toplama verileriyle meşru bir abone arasındaki farkı söyleyemiyorlar.

Facebook üyeleri, Facebook’a gidip Ayarlar> Gizlilik konusuna dokunarak ve tüm ilgili alanları Friends veya Only Me olarak ayarlayarak üçüncü taraflarca verilerinin olasılığını azaltabilir. “Facebook dışındaki arama motorlarının profilinize bağlanmasını istiyor musunuz” seçeneğini “Hayır” olarak ayarlayın.

Rapor, güvenli olmayan verilerin “büyük ölçekli SMS spam ve kimlik avı kampanyaları yürütmek için” kullanılabileceğini belirtti. Birçoğu geçerli ABD Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini gösteren toplam 267.140.436 kayıt bırakılmıştır.

Her kayıt benzersiz bir Facebook ID, üyenin tam adı ve telefon numarası ve bir zaman damgası içeriyordu. Eylül ayına kadar, 419 milyon üyeye ait telefon numaraları ve Facebook kimliklerini içeren başka bir Facebook veritabanı keşfedildi.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

267 Milyon Facebook Kimliği İnternete Saçıldı