e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Kadınlara Özel Sağlık Önerileri

510 Okunma — 13 Nisan 2019 15:24
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hormonlar sayesinde 3 ayda bir sihirli dönüşüm

Gebelikte fiziksel ve duygusal değişikliklerin birçoğu hormonal olarak meydana geliyor. Gebeliğin 3’er aylık dönemlerinde değişimler de farklılık gösteriyor. Her gebelik birbirinden ayrı vakalar olsa da birçok ortak noktası bulunuyor. Bu dönemlerde yaşanabilecek değişimleri bilmek anne adayının özgüvenini artırıyor. 

Bu dönemde östrojen, progesteron, oksitosin ve tiroid hormonlarının etkisi artıyor. Rahat bir hamilelik dönemi geçirilmesi için tüm bu hormonların yeterli düzeyde salgılanması gerekiyor. Özellikle oksitosinin ağrı eşiğini yükselterek kadınların doğum sancılarına dayanmasındaki rolü büyük önem taşıyor. 

Süper kadınlar için süper besinler

Kadınlar, aile üyelerinin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak için koştururken bazen kendi beslenmelerini ihmal ediyor. Süper güçlere sahip süper kadınların bu güçlerini korumak ve kendilerine iyi bakmak için faydalanabilecekleri bazı süper besinler var. İşte o besinler;

Karbonhidratlar: Enerjinizi yüksek tutmanızı sağlar. Meyveler, tam tahıllı ürünler ve baklagiller bu besin grubunda yer alıyor.

Cilt sağlığı için bol yeşil sebze ve meyve: Hücre yenilenmesine katkı sağlayarak cildin daha parlak görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar.

Bağışıklık için probiyotik: Yoğun tempoda bağırsak sağlığı için şart. Kefir, probiyotik yoğurt ya da diğer probiyotik ürünler tercih edilmeli.

Kemik sağlığı için süt, yoğurt veya kefir: Kemik erimesi riskinden korunmak ve yeterli kalsiyum almak için günde 2 bardak kadar tüketilmeli.

Su: Vücudumuzdaki bütün sistemlerin suya bağımlı olması nedeniyle her yaşta yeterli düzeyde tüketilmesi önemli. Suyu çay veya kahve gibi içeceklerle değil doğrudan tüketmek de bir diğer kritik konu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Kadınlara Özel Sağlık Önerileri