e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda
startr fashion
startr fashion

IBM yüz tanıma teknoloji sistemini bırakıyor.

719 Okunma — 14 Haziran 2020 21:23
Konuyla ilgili açıklama şirketin yeni CEO'su Arvind Krishna tarafından ABD Kongresi üyelerine gönderdiği mektupla yapıldı. Bir süredir bu alanda çalışmalar yaptığı bilinen marka, yüz tanıma teknoloji konusunda analiz yapmayı bırakacaklarını duyurdu.
IBM yaptığı bir açıklama ile yüz tanıma teknoloji konusunda artık ürün ve hizmet geliştirmeyeceklerini duyurdu.
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

IBM’in mektubunda yüz tanım teknolojisi işinin, yüz tanıma sistemlerinin kitlesel gözetleme işlerinde kullanılarak insan haklarının ihlal edilmesine neden olabileceği gerekçesiyle bırakılacağı vurgulandı. IBM’in CEO’su Arvind Krishna, IBM bundan sonra, genel amaçlı IBM yüz tanıma ya da yüz analizi yapan yazılım hizmeti vermeyecek dedi.

Krishna, şirket olarak yüz tanıma teknolojisinin, kitle gözetleme, ırksal profil oluşturma gibi temel insan hakları ve özgürlüklerine zarar verecek teknolojileri üretip pazarlayan diğer şirketlere de karşı olduklarını ve buna göz yummayacaklarını vurguladı.

Axios’a konuşan bir IBM temsilcisi de, şirket olarak bundan sonra yüz tanıma teknolojine dayalı ürenleri geliştirmeyeceklerini ve satmayacaklarını, yalnızca bu alandaki mevcut müşterilerini destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

IBM yüz tanıma teknolojilerini neden bırakıyor.
CEO Arvind Krishna
kongre üyelerine gönderdiği mektupta yüz tanıma teknolojisi işinin, yüz tanıma sistemlerinin kitlesel gözetleme işlerinde kullanılarak insan haklarının ihlal edilmesine neden olabileceği gerekçesiyle bırakılacağı vurgulandı.

Farklı eyaletlerde polis tarafından kullanılıyor.
IBM tarafından geçtiğimiz yıllarda geliştirilen yüz tanıma teknolojileri video kameralar yardımı ile görüntülerin analiz edilmesine dayanıyor. Bu teknoloji ABDnin bazı eyaletlerinde polis tarafından suçluları tespit etmek için kullanılıyor. Bu alanda sadece IBM değil Amazon ve Microsoft gibi dev teknoloji şirketlerinin de çalışmaları bulunuyor.

Özellikle Amazon‘un yine polis güçleri tarafından kullanılan farklı yüz tanıma teknolojileri de olduğu biliniyor. IBM bundan sonra yüz tanıma teknolojilerine dayalı ürünleri geliştirmeyecek ve satmayacak. Ancak bu alandaki mevcut müşterilerini destek vermeyi sürdüreceğini de açıkladı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

IBM yüz tanıma teknoloji sistemini bırakıyor.