e
sv
startr en çok ziyaret edilen siteler bir tık uzağınızda

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

570 Okunma — 10 Temmuz 2019 21:15
avatar

StarTR

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Fotoğraf çekmek günümüzde neredeyse herkesin hobisi haline gelmiş durumda. Sosyal medyanın da etkisi ve paylaşma arzumuz neticesinde; gördüğümüz her detayı ölümsüzleştirmek, en özel anlarımızı kayıt altına almak ya da seyahatlarimizi unutulmaz kılmak istiyoruz. Hal böyle oluncafotoğraf makinesimarkaları da kullanıcıların beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak teknolojilerle farklı özelliklerdefotoğraf makinesi çeşitleri üretimleri için adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Farklı kullanım amaçlarına hitap eden farklı özelliklerdeki fotoğraf makineleri ile siz de fotoğraf çekme uğraşınızı bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız sizler için listelediğimiz fotoğraf makinesi çeşitleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanını seçebilirsiniz.

Kompakt Fotoğraf Makinesi


Boyutları neticesiyle günümüzde en çok tercih edilen fotoğraf makinesi çeşitleri arasında yer alan kompakt fotoğraf makineleri, sensör boyutu daha küçük olan ve objektifi değişmeyen makinelerdir. Profesyonel kullanımlardan ziyade bireysel kullanımlarda daha başarılı sonuçlar verecek olan kompakt fotoğraf makinesi, çantanızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz ergonomikliktedir. Kompakt makinelerin kullanım amaçları daha çok pratikliktir. Bu yüzden genelde sık sık seyahat edenler tarafından tercih edilmektedir.

DSLR Fotoğraf Makinesi


Pek çok fotoğrafseverin ve bu işle profesyonel olarak da ilgilenmek isteyenlerin tercihi olan DSLR fotoğraf makinelerinin adı, Digital Single Lens Reflex sözcüklerinden gelmektedir. Bu fotoğraf makinelerinin en önemli özellikleri, lenslerinin değişebilir olmasıdır. Bu da size duruma, alana ve olaya göre lens değişikliği yapabilme olanağı tanır. DSLR makineler ayrıca tüm ayarları sizin yapabilmenize olanak sağlar. Böylece nasıl bir fotoğraf elde etmek istiyorsanız buna göre ayarlama yapabiliyorsunuz. Boyut olarak diğer cihazlara göre daha büyük olan DSLR fotoğraf makinelerini taşımak için muhakkak bir fotoğraf makinesi çantası kullanılmalıdır. Su geçirmez özellikteki çantalar, her hava koşulunda makinenizi güvenle muhafaza edebilmeniz açısından önemlidir.

DSLR – Like Fotoğraf MakinesiDSLR – Like fotoğraf makineleri, kompakt fotoğraf makineleri ile DSLR fotoğraf makineleri arasında bir yerde konumlanmaktadır. Kompakt makinelerden daha büyük ve daha yüksek zoom olanakları sunan bu makineler, sizlere fotoğraf çekimi sırasında ayar yapma imkanı da tanımaktadır. Ancak bu ayar imkanları DSLR makinelerde olduğu daha geniş değildir. DSLR – Like makinelerle; ISO, diyafram, enstantane gibi ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca bu makinelerde de tıpkı kompaktlarda olduğu gibi üzerindeki lens değiştirilemez. Görünüm olarak DSLR’e makinelere benzeye bu modeller, amatör ve fotoğraf çekme meraklılarının kullanımı için uygundur.

Aynasız Fotoğraf MakinesiAynasız fotoğraf makineleri; ayna mekanizması ve pentaprizmanın olmadığı, LCD ekran veya dijital vizörden çekim yapabileceğiniz fotoğraf makinesi çeşitleri arasında yer almaktadır. DSLR kalitesinde çekim yapabilmek istiyor ancak sürekli yanınızda büyük cihazlar taşımak istemiyorsanız o zaman aynasız fotoğraf makineleri sizler için doğru seçim olacaktır. Kompakt ve hafif bir tasarıma sahip olan bu makinelerin lensleri de değiştirilebilir özelliktedir. Eğer alan ve ergonomiklik sizler için çok önemliyse, uzun geziler yapıyor ve yanınızda hafif bir makine istiyor ancak bir yandan da profesyonel kalitesinde çekimler yapabilin arzusundaysanız o halde aynasız fotoğraf makineleri sizler için doğru seçim olacaktır.

Palaroid Fotoğraf MakinesiPalaroid fotoğraf makineleri aslında birer kompakt fotoğraf makineleridir. Bu fotoğraf makinelerini diğer kompakt makinelerden ayıran en önemli özelliği, geleneksel baskılı fotoğrafları yeni teknolojiyle buluşturuyor olmaları. Bu makinelerle çektiğiniz fotoğrafları saniyeler içinde baskılı fotoğraflara dönüştürebilirsiniz. Kolay taşınabilir mini tasarımları sayesinde de çantanızda kolayca taşıyabileceğiniz palaroid fotoğraf makinelerinin önyüzünde ayrıca selfie aynası bulunmaktadır. Bu sayede kolayca selfie çekebilir ve hızlıca baskılı hale getirebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Eğer ilk defa fotoğraf makinesi alacaksanız öncelikle kullanım amacınızı doğru belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü yukarıda bahsedilen fotoğraf makinelerinin tümünün kullanım amacı farklıdır. Bu yüzden öncelikle “Ne için?” kullanacağınıza yanıt bulmalısınız.

Eğer ilk defa fotoğraf makinesi almıyorsanız ve daha önce bir makine kullandıysanız elinizdeki bulunan lenslerin, satın alacağınız yeni makine ile de kullanılabilir olmasına dikkat edin. Zira yeni üretilen makinelerin tümü eski lenslerle uyumlu değil.

Son teknolojiler ışığında, fotoğraf makinelerinin kalitesini dinamik aralığı belirler oldu. Eğer siz de insan gözünün gördüğü kalitede fotoğraflar çekebilmek istiyorsanız dinamik aralığı yüksek olan fotoğraf makinelerine yönelebilirsiniz.

Bunun yanı sıra fotoğraf makinesi alırken araştırmanız ve bilmeniz gereken özellikler arasında; megapixel, dijital zoom ve optik zoom, optik lens kalitesi, flaş fonksiyonu, çözünürlük, sensör, deklanşör gecikmesi, pil ve hafıza ünitesi gibi dikkat edilmesi gereken özellikler yer almaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Fotoğraf Makinesi Çeşitleri Nelerdir?